OM NIKKB

NIKKB arbejder målrettet med at formidle og nyttiggøre forskning.

NIKKB udbyder og videreudvikler efteruddannelse til nordiske kiropraktorer.

NIKKB varetager konsulentfunktion og kvalitetssikring på røntgenområdet.

NIKKB varetager den praktiske afvikling af turnustjenesten for kandidater i klinisk biomekanik.

Kalender


NIKKB's stab er udvalgt under hensyn til de forskelligartede opgaver, som instituttet varetager, for at udfylde rollen som udvikler og formidler af forskningsbaseret viden inden for de kiropraktiske og biomekaniske fagområder.

ADMINISTRATION

Henrik2019

Henrik Wulff Christensen
(kiropraktor, læge, ph.d.)
- administrerende direktør
Tlf. 65 50 45 23
h.wulff@nikkb.dk

Mathilde2019

Mathilde Lerche
- administrativ sekretær
Tlf. 65 50 83 96
mlerche@nikkb.dk

Asger2019 web

Asger Torning
- kommunikationsmedarbejder
Tlf. 65 50 45 29
atorning@nikkb.dk

     

Tina2019

Tina Jensen
- økonomimedarbejder
Tlf. 65 50 92 39
tinajensen@nikkb.dk 




JanD2019

Jan Dohrmann 
- seniorkonsulent

Tlf. 65 50 48 48


 

 

Calle2019

Calle Bremer 
- programmør

     

Louise Aagaard Hansen

Louise Aagaard Hansen
- studentermedhjælper

   
     

BILLEDDIAGNOSTIK

Klaus2019

Klaus Knarberg Doktor
(kiropraktor, Ph.d. - stipendiat)
- konsulent
Tlf. 21 73 55 70 (onsdage)
k.doktor@nikkb.dk

Peter2019

Peter Grøn
(ingeniør)
- ansvarlig fysiker
p.groen@nikkb.dk

Laila2019

Laila Toft Nielsen
(korrespondent)
- sekretær
Tlf. 65 50 45 33
lt.nielsen@nikkb.dk

     

Tue2019

Tue Secher Jensen
(cand.manu, ph.d.)
(M.Sc. (Clin.Biomech.),
ph.d)
- seniorforsker
ts.jensen@nikkb.dk

   
     

EFTERUDDANNELSE

Kent2019

Kent Højer Christensen
(kiropraktor)
- efteruddannelseskoordinator

Nanna2019

Nanna Sønderkær Meyer
(kiropraktor)
- efteruddannelseskoordinator

Anette2019

Anette Ravn Nørregaard
(kiropraktor)
- efteruddannelseskoordinator

Andreas2019

Andreas Tøllner Christensen
(kiropraktor)
- efteruddannelseskoordinator

   
     

FORSKNING

Henrik2019

Henrik Wulff Christensen
(kiropraktor, læge, ph.d.)
- forskningsleder
Tlf. 65 50 45 23
h.wulff@nikkb.dk

JanH2019

Jan Hartvigsen
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 22
j.hartvigsen@nikkb.dk

Alice2019 web

Alice Kongsted
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 31
a.kongsted@nikkb.dk

     

Mette2019

Mette Jensen Stochkendahl
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 24
m.jensen@nikkb.dk

Lise2019 web

Lise Hestbæk
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 30
l.hestbaek@nikkb.dk

Rikke2019

Rikke Krüger Jensen
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 86 54
rikkekruger@nikkb.dk

   

 

Orla2019

Orla Lund Nielsen
(mag.art.)
- Videnskabelig assistent
Tlf. 65 50 45 28
o.nielsen@nikkb.dk






 

   

TILKNYTTEDE MEDARBEJDERE

Werner_Vach

Werner Vach
(statistiker, ph.d.)
- statistisk konsulent